Čtvrtek, 18 dubna, 2024
aktuálně

Mezi námi ženami: Cítíte se po sexu takto? Co za tím může být?

Po milování bychom se měli cítit uvolněně, příjemně a uspokojeny. Někdy však cítíme úplný opak. Jsme nervóznější, podrážděněji, je nám nevolno a cítíme uvnitř diskomfort. Kdy je to problém, se kterým je třeba obrátit na lékaře?

Shirin Lakhani je odbornice na intimní zdraví v Elite Aesthetics, které sama založila v roce 2013 ve Velké Británii. V Elite Aesthetics se zabývají ženským zdravím, zároveň i řešením kožních problémů. Na jejich stránce Harley Street Emporium Journal uvádějí, že až 43% žen má zkušenost s nějakou formou sexuální dysfunkce.

Nejčastěji jde o neschopnost dosáhnout orgasmu, pociťovanou bolest během intimního styku, snížené libido nebo vaginální suchost. Pocit nevolnosti není ani zdaleka tak výjimečný, jak bychom předpokládali; tento problém však mnoho žen ignoruje, což je velká chyba. Podle Lakhani se může jednat o závažný problém – a návštěvu lékaře bychom rozhodně neměli odkládat.

Proč mi je nevolno?
Mnoho žen se mylně domnívá, že nevolnost je známka početí, nebo naopak potratu. Podle Lakhani to není pravda, protože k početí přijde obvykle mnohem později, a potrat je doprovázen i jinými, mnohem závažnějšími příznaky, které nevolnost odstavují na druhou kolej.

Lakhani uklidňuje, že nevolnost nemusí být vždy důvod k obavám, protože někdy je důvodem orgasmus, který stahuje dělohu – to vede k viscerální reakcí, která se nevolností projevuje. Pokud vás ale trápí dlouhodobě, s návštěvou lékaře nečekejte – nejčastěji se totiž jedná o tyto problémy.

  • Vazovagální synkopa

Synkopa znamená mdloby, pocit na omdlení nebo rovnou přechodnou ztrátu vědomí, která vzniká nedostatečným prokrvením mozku. Příčinou je dysfunkce bloudivého nervu (nervus vagus), která způsobí pokles tlaku, rozšíření cév a nedokrvení mozku, což vede k mdlobám.

Spouštěčem může být dlouhé sezení, pohled na krev ale i silné proniknutí penisu, které může zasáhnout čípek děložní, plný nervových zakončení. Čípek se během našeho cyklu mění, během menstruace je nízko, což způsobuje zvýšený tlak během penetrace.

  • Dehydratace

Lakhani upozorňuje, že mnohé z nás během celodenního pracovního nasazení a následné péče o rodinu zapomínají pít dostatek vody. Dehydratace je skutečným problémem iv dnešní době; pijeme zejména kávu, šťávy a sladší nápoje, které nejsou tím pravým zdrojem hydratace.

Večer si dáme víno, a dehydratace se stává každodenní kámoškou. Nedostatek tekutin způsobuje řadu problémů, mezi nimi i nevolnost při fyzické aktivitě, to znamená i při sexu.

  • Endometrióza

Endometrióza se poslední roky skloňuje stále více, a má k tomu důvod. Mnoho žen jí trpí, ani o tom neví. Bolestivá a silná menstruace, bolest v podbřišku, bolest během intimního styku a výkyvy nálad jsou nejčastější příznaky.

K endometrióze přichází, když se buňky děložní sliznice (endometrium) nacházejí mimo sliznici – například na vaječnících, v dutině břišní nebo na vejcovodech. Endometrium uložené mimo děložní dutinu reaguje na hladiny pohlavních hormonů, čehož příčinou je krvácení v jeho ložiskách (i když je mimo dělohu), a rozvinutí chronického zánětu.

Tento stav se doporučuje samozřejmě řešit s gynekologem, a je jednou z hlavních příčin, proč je sex bolestivý, nepříjemný a zažíváme při něm nepříjemné pocity, včetně nevolnosti nebo pocitu na zvracení.

  • Psychologické faktory

Pokud jste vyloučili všechny možnosti a vaše fyzické zdraví je zcela v pořádku, příčinu je třeba hledat v psychice. Někdy je jediným zdrojem problémů naše mysl, v případě nepříjemností během sexu to platí dvojnásob. I naše uvolnění a prožitek milování je řízen naší hlavou, našim nastavením, náladou a pocity.

Pokud vám je po sexu nevolno nebo zažíváte jakékoliv negativní pocity a jste při tom fyzicky zdravá, je možné, že nejste k sobě upřímná. Nemáte harmonický vztah, máme nevyřešený problém s vlastní sexualitou, prožíváte skrytý hněv k partnerovi, a podobně.

Mohou být za tím i jiné psychické příčiny než deprese nebo úzkost, které zažívají v tomto náročném období mnozí z nás. Chuť na sex nás automaticky prochází, pokud se zvýší problémy v jiných oblastech – a nyní je jejich věru nepočítaně.

Řešení nemusí být věda
Pokud vám není po intimním styku dobře, neignorujte tento problém. Domluvte se s partnerem, vysvětlete, co prožíváte a nechte se zkontrolovat u lékaře. Gynekolog a praktický lékař vyloučí onemocnění nebo naopak vám pomohou identifikovat problém, a nastaví léčbu.

Pokud jste ale zdravá, a evidentně žádný problém nemáte, začněte se sexem pomalu. Navoďte si atmosféru, dbejte na dlouhou předehru a dostatek času aby se vaše tělo a zejména mysl uvolnili.

Další články autora

Komentáře

Reklama

SEO článek

Nejnovější články